NOWY ROK KOŚCIELNY II ROK EUCHARYSTII PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU 29 .11. 2020

I Niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy Rok Kościelny.
Adwent to czas radosnego oczekiwania i przygotowania się na powtórne przyjście Pana, który wprowadza nas równocześnie w początek historii zbawienia .
Rozpoczyna się nasza adwentowa „Droga do Betlejem” Kontynuujemy realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2020/2021 pod hasłem: Eucharystia daje życie .
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy” – to tytuł programu duszpasterskiego na nowy rok liturgiczny, który dziś rozpoczynamy. Jego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32).
Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich. Wieńce adwentowe i opłatki, które dziś świecimy niech wniosą w nasze domy ducha radości i pokoju i pomogą nam odnaleźć Boga w drugim człowieku.
Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji. Bóg zapłać za ofiary.

1. W I Niedziela Adwentu przeżywana jest jako Niedziela Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy do postanowień abstynenckich i trzeźwościowych na czas adwentu, które wpisujemy do Księgi trzeźwości przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego.

2.RORATY w związku z ograniczeniami sanitarnymi będą odprawiane tylko dla ograniczonej liczby uczestników , stąd nie będzie rorat w formie tradycyjnej z licznym udziałem dzieci. Zachęcamy do udziału w transmisjach medialnych.
RORATY w tym tygodniu w poniedziałek o 8.00., wtorek, środę, czwartek o 16.30
Prosimy dorosłych o przygotowanie świec z okapnikiem.
3.NIEDZIELNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. Niedziele adwentowe przeżywać będziemy rozważając tajemnice Bożego Słowa wiodące do Betlejem:

  • 29.11 I niedziela adwentu NADZIEI PROROKA
  • 6.12 II niedziel adwentu POKOJU BETLEJEM
  • 13.12 III niedziela adwentu RADOŚCI PASTERZY
  • 20.12 IV niedziela adwentu MIŁOŚCI ANIOŁÓW

4.MSZA ŚW. W INTENCJI GÓRNIKÓW, EMERYTÓW GÓRNICZYCH I ICH RODZIN zostanie odprawiona w PIĄTEK 4 grudnia w Uroczystość św. Barbary o godz. 9.00.
Msza św. o godz. 8.00 będzie ofiarowana w intencji zmarłych górników, których imiona i nazwiska będą odczytane przy Mszy św.
Ofiary na intencje tych Mszy św. za żyjących górników i za zmarłych składamy w zakrystii.

5.DYSPENSA OD POSTU PIĄTKOWEGO.
Ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, działając na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela wiernych archidiecezji katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 4 grudnia 2020 r., w dniu liturgicznego wspomnienia św. Barbary, Dziewicy i Męczennicy, patronki górników i archidiecezji. Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych

6.ŻYCZENIA DLA GÓRNIKÓW: Wszystkim naszym Górnikom, zarówno czynnym zawodowo jak i Emerytom górniczym i Rencistom z okazji Święta Świętej Barbary składamy jak najlepsze życzenia błogosławieństwa, zdrowia i bezpiecznej pracy a Emerytom górniczym ponadto zdrowia,zasłużonego wypoczynku i wszelkiej pomyślności w życiu. Szczęść Boże. Pamietamy tez o wszystkich Paniach noszących to piękne imię św. Barbary.

7.WSPOMNIENIE ŚW. MIKOŁAJA 6 grudnia w NIEDZIELĘ Św. Mikołaj przypomina nam jak ważną cechą człowieczeństwa jest dobroć i otwarcie na potrzeby bliźnich. Ta droga zaprowadziła Św. Mikołaja do nieba , skąd dziś nas wspiera w wszelkiej formie dobroczynności.

8.NABOŻEŃSTWA TYGODNIA
-w I czwartek o 8.00 Msza św. w intencji powołań .O 7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu.
-w I piątek Msza św. Ku czci NSPJ o 7.30 (recytowana)
-w I sobotę Msza św. ku czci Niepokalanego serca NMP o 16.30 (niedzielna) , o 17.00 Różaniec I sobotni -prowadzą Zelatorki ŻR

9.NIEDZIELA MODLITWY ZA KOŚCIÓŁ NA WSCHODZIE. ZBIÓRKA CARITAS W II Niedzielę Adwentu modlitwą i ofiarą wspieramy Kościół na Wschodzie. Panie z Zespołu Charytatywnego zbiorą nasze ofiary na ten cel w niedzielę 6.12.2020

10.SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA Dziękujemy Paniom ul. Asnyka, Piaskowej za sprzątanie kościoła. W nowym tygodniu prosimy o pomoc parafian Daaba, Zródlanej, Brynickiej

11.ŚWIECE WIGILIJNE, OPŁATKI i DARY DLA POTRZEBUJĄCYCH.
Od dziś możemy się zaopatrywać PRZED KOŚCIOŁEM w świece wigilijne i opłatki.( w tygodniu w zakrystii).Ofiary na ten cel składane zasilają dzieło Caritas pomocy potrzebującym.
Przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego przez cały Adwent możemy składać dary świąteczne dla potrzebujących w postaci produktów spożywczych i środków chemicznych.

12. OFIARY ZA REZERWACJĘ ŁAWEK składamy u Pana Kościelnego w zakrystii do końca grudnia.

13.ODWIEDZINY CHORYCH PRZED ŚWIĘTAMI NA RAZIE NIE SĄ MOŻLIWE. Zachęcamy chorych do uczestnictwa we Msza. św. nadawanych przez media i przyjmowania Komunii św. duchowej. Tą samą zachętę kierujemy do wiernych nieuczestniczących z powodu zagrożenia w Mszach św. niedzielnych

14. KOLĘDA W TRADYCYJNEJ FORMIE W TYM ROKU SIĘ NIE ODBĘDZIE. Przygotowywany jest program spotkań kolędowych po Nowym Roku dla przedstawicieli poszczególnych domów,z określonej ulicy, w niewielkich grupach i przekazanie Bożego Pokoju a także misji pobłogosławienia Domu i Rodziny według przekazanych wzorów modlitwy. Szczegóły w najbliższy czasie.

MARANA THA ! PRZYJDŹ PANIE JEZU !
„PRZYBĄDŹ PANIE , BO CZEKAMY,
TWEGO PRZYJŚCIA WYGLĄDAMY,
BO ŹLE NAM ŻYĆ BEZ CIEBIE ...”

ZASADY SANITARNE OBOWIĄZUJĄCE W KOŚCIELE W OKRESIE PANDEMII AKTUALIZACJA 03.11.2020
DYSTANS + DEZYNFEKCJA+ MASECZKI+ ROZWAGA

1.DYSTANS 1,5 metry zgodnie z najnowszymi wytycznymi Z DNIA 03.11 od soboty 07.11 obowiązują nas nowe zasady sanitarne , jedna osoba na 15 m kwadratowych. Dla naszego kościoła przekłada to się na około 25 uczestników na jedną Mszę św. + osoby stojące w dystansie wokół kościoła Dystans nie dotyczy osób zamieszkujących wspólnie, mogą siedzieć lub stać razem.

2.DEZYNFEKCJA DEZYNFEKUJEMY OBOWIĄZKOWO RĘCE przy wejściu do kościoła. Zostały zainstalowane dodatkowe automatyczne dozowniki płynu odkażającego anti-virus przy wejściu do kościoła. Korzystajmy z nich również bezpośrednio prze przyjęciem Komunii św. na rękę.

3. MASECZKI CZYLI ZAKRYWANIE UST I NOSA- bezwzględnie obowiązkowe. Do dyspozycji wiernych, KTÓRZY ICH ZAPOMNIELI w tyle kościoła .

4.Przyjmowanie Komunii św. na rękę w nawie głównej

5.Osoby pragnące przyjąć w tradycyjnej formie czynią to na końcu udzielania Komunii św. przyjmując Pana Jezusa przed bocznym Ołtarzem Miłosierdzia (OBOWIĄZEK ROZDZIELENIA OSÓB

6. Za względów bezpieczeństwa sanitarnego na razie rezygnujemy z rozprowadzania kartek z intencjami, które skupiają dotyk kilkuset osób, co stwarza niebezpieczeństwo transmisji.

7.SZANUJEMY BLIŹNICH I RESPEKTUJEMY ZASADY SANITARNE W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO INNYCH I SWOJE.

8.SPOWIEDŹ ŚW. codziennie przed Mszami św. MOŻLIWA Z ZACHOWANIEM ZASAD EPIDEMICZNYCH POZA KONFESJONAŁEM (przed zakrystią) A TAKŻE W KONFESJONALE Z ZACHOWANIEM ZASAD ( MASECZKA, DEZYNFEKCJA )

9.KANCELARIA W CZASIE PANDEMII: Ograniczamy do minimum kontakt bezpośredni , drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefoniczną 32 3814650 i bezpośrednio po Mszach św. w sprawach niezwłocznych.
Sprawy przedślubne: termin spotkania w kancelarii umawiamy telefonicznie lub mailowo.

10.Uwaga ! W kancelarii obowiązuje zasłanianie nosa i twarzy a także wcześniejsza dezynfekcja rąk W STACJI DEZYNFEKCYJNEJ PRZED KANCELARIĄ.